Bakan Akar duyurdu: Dörtlü toplantı yarın Moskova’da yapılacak

Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye-Rusya-Suriye ve İran ortasındaki dörtlü toplantının yarın Moskova’da gerçekleştirilmesinin planlandığını açıkladı. Moskova’da 28 Aralık’ta Türkiye-Rusya ve Suriye Savunma Bakanları ve İstihbarat Liderlerinin iştirakiyle üçlü toplantı yapıldığını hatırlatan Akar, karşılıklı görüş alışverişinde bulunulan toplantıda, bunların sürdürülmesine yönelik mutabakata varıldığını lisana getirdi.

‘AMACIMIZ, BÖLGEYE BARIŞ VE HUZURUN HAKİM OLMASI’

AA’nın aktardığına nazaran Akar, şunları söyledi:

“Daha sonra gerçekleştirilen çalışmalarda bu toplantılara İran’ın da katılması konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. İlgili makamlar tarafından bu uygun görüldü. Bu toplantının devamı niteliğinde, bu sefer dörtlü olarak, savunma bakanları ve istihbarat liderlerinin katılacağı bir toplantı konusunda hazırlıklarımız devam ediyor. 25 Nisan’da bu toplantının Moskova’da icra edilmesi planlanıyor. Emelimiz buradaki problemlerin görüşmeler yoluyla çözülmesi ve bir an evvel bölgeye barış ve huzurun hakim olması.”

Akar, “Toplantının yapılmasına müteakip kimi olumlu gelişmelerin gerçekleşmesini de bekliyoruz. Bölge barışına katkı sağlamak için Türkiye, bakanlık olarak elimizden gelen ne varsa gerekli çabası gösteriyoruz” diye konuştu.

‘SURİYELİLERİ ZORA SOKACAK BİR KARAR ALMAMIZ KELAM KONUSU DEĞİL’

Türkiye’deki Suriyelilerin gerekli kurallar oluştuktan sonra topraklarına, konutlarına istekli, inançlı ve saygın biçimde dönmelerini sağlamayı amaçladıklarını anlatan Akar, şöyle devam etti: “Bunların yanı sıra ister Türkiye’de ister Suriye’de olsun bizim birlikte olduğumuz Suriyeli kardeşlerimiz var. Onları zora sokacak rastgele bir durum yahut bu türlü bir karar almamız asla kelam konusu değil. Rahat, müsterih olsunlar. Bu tavrımız herkes tarafından bilinmeli ve buna nazaran davranılmalı. Bu mevzuda son derece net bir siyaset izliyoruz.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir