Bakan Akar’dan ‘dörtlü toplantı’ açıklaması: Bölgeye barış getirilmesi konusunda mutabık kaldık

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Lideri Hakan Fidan, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye Savunma Bakanı Korgeneral Ali Mahmud Abbas, İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Muhammed Reza Aştiyani ve Rusya, İran ve Suriye istihbarat liderleri ile “dörtlü toplantı”da bir ortaya geldi.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran; Akar toplantının akabinde başşehir Moskova’dan ayrılmadan evvel Vnukova Havalimanı’nda, toplantıya ait değerlendirmelerde bulundu.

Dörtlü toplantıda çeşitli hususlarda karşılıklı görüş alışverişinde bulunulduğunu tabir eden Akar, “Muhataplarımızın görüş ve değerlendirmelerini dinledik, kendi görüş ve değerlendirmelerimizi detaylı formda aktarma fırsatı bulduk. Her vakit tabir ettiğimiz üzere Suriye’nin egemenlik haklarına, toprak bütünlüğüne saygılı olduğumuzu, bizim Suriye’de bulunmamızın tek nedeninin orada bulunan terör örgütü PKK/YPG/PYD ve DEAŞ başta olmak üzere teröristlerle gayret etmek olduğunu, teröristleri etkisiz hale getirmek için çalışmalarımızı aralıksız olarak sürdüreceğimizi, bunun yalnızca bizim için değil Suriye’nin bütünlüğü için de değerli olduğunu vurguladık” diye konuştu.

Bir öteki emellerinin da Suriye’den Türkiye’ye yönelik muhtemel yeni bir mülteci akınını önlemek olduğunu lisana getiren Bakan Akar, “Yaptığımız çalışmalarla Suriye’de olabildiğince olumlu, istikrarlı ortamı sağlamak, kaideleri oluşturmak suretiyle ülkemizde konuk ettiğimiz Suriyeli kardeşlerimizin istekli, inançlı ve saygın bir formda meskenlerine, topraklarına dönmelerini sağlamayı amaçladığımızı da kendileriyle paylaştık. Suriye meselesinin BMGK 2254 sayılı kararı çerçevesinde tüm ögeleri kapsayıcı halde ve bütüncül bir yaklaşımla çözülmesi gerektiğini muhataplarımıza söz ettik” açıklamasında bulundu.

‘SURİYELİLERİ ZORA SOKACAK BİR KARAR ALMAMIZ KONU BAHİS OLAMAZ’

Dörtlü toplantı kapsamında çeşitli ikili görüşmeler de yapma fırsatı bulduklarını aktaran Akar, “Bu toplantı ve görüşmeler yararlı ve olumlu oldu. Değerli katkılar sağlandı. Bölgeye barış, istikrar ve huzurun getirilmesi konusunda bu çalışmalara gereksinim olduğu konusunda taraflarla mutabık kaldık. Önümüzdeki günlerde bunun devamını söz ettik” diye konuştu.

Milli Savunma Bakanı Akar, sözlerini şöyle tamamladı:

“İster Türkiye’de, ister Suriye’de birlikte olduğumuz Suriyeli kardeşlerimiz var. Hiçbir formda onların aleyhine bir durum kelam konusu değil. Onları zora sokacak bir karar almamız da konu bahis olamaz. Herkesin bunu bilmesi ve buna nazaran davranması lazım. Bizim başlangıçtan itibaren bu mevzuda son derece açık ve net bir siyasetimiz var. Biz bir an evvel terör belasından kurtulmak, ülkemizin, hudutlarımızın, vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak ve bölgeye barış, istikrar ve huzurun gelmesi için uğraş gösteriyoruz. Bu hususta ara almak için elimizden gelen çabayı gösterecek, çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bizim bu yapılan toplantının bundan sonraki faaliyetlere, bölgede barış ve istikrarın gelmesine önemli katkılar sağlayacağını kıymetlendiriyoruz. Olumlu bir atmosferde toplantıyı tamamladık.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir