Biden yaşının ve sağlığının sorgulanmasının “tamamen meşru” olduğunu söyledi

ABD’de 8 Kasım’da yapılacak orta seçimler öncesi, yakında 80 yaşına girecek Biden’ın sıhhat durumu ve 2024’teki başkanlık seçimlerinde aday olup olmayacağı sorgulanıyor. Ülkede bilhassa Cumhuriyetçi kısımdan birçok kişi, hareketlerini ve yaptığı gafları münasebet göstererek Biden’ın başkanlık makamı için “yeterli” olmadığını savunuyor.

Biden’a, MSNBC televizyonuna verdiği röportajda, sıhhat durumu konusunda birçok destekçisinin “endişeli” olduğu anımsatıldı. Bunun üzerine Biden, “Ben de dahil, birisinin yaşı konusunda kaygı duyulması büsbütün yasal. Lakin bu bahiste bir karara varmanın en âlâ yolu beni izlemek. Hareketlerim yavaşladı mı? Tempom yerinde mi? Bunları görmek” sözünü kullandı.

Biden, 2024’te lider olmasını engelleyebilecek durumlarla karşılaşabileceğini lakin buna çok ihtimal vermediğini belirterek, şunları kaydetti:

“Benim yazgıya hürmetim sonsuz. Yarın bir hastalığım olabilir, ölebilirim. Enerji seviyem, yapabileceklerim açısından beşerler beni kıymetlendirebilir. Benim onların dediklerini yapabileceğimi düşünüyorlarsa bu hoş. Fakat bu türlü düşünmüyorlarsa bana karşı çıkabilirler”

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir