Derince Kütüphanesi hizmete girdi

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, gençlerin akıllı ve çağdaş bir kütüphane ortamında ders çalışabilmeleri için inşa ettiği Derince Kütüphanesini merasimle hizmete açtı. Derince Millet Bahçesinde yer alan kütüphanenin açılışında konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Gençlerin bizlerden istediği bu hoş yerlerin sayısını Kocaeli’nde daha da arttıracağız. Buralarda geleceğin büyük Türkiye’sini inşa edecek yeni jenerasyonların yetişmesini temenni ediyorum” dedi. dedi.

AÇILIŞA GENİŞ KATILIM

Derince Millet Bahçesi içindeki Nihat Erim Caddesi No: 6 Derince Çenesuyu adresinde hizmet verecek kütüphanenin açılışına Lider Büyükakın’ın yanı sıra AK Parti Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Sadettin Hülagü, AK Parti İl Başkanı Şahin Talus, Genel Sekreter Balamir Gündoğdu, Vilayet Kültür Turizm Müdürü Fatih Taşdelen, siyasi partilerin temsilcileriyle vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

GENÇLERİN BİZDEN TALEBİYDİ

Başkan Büyükakın açılış öncesinde vatandaşlara yönelik bir konuşma yaptı. “Çok hoş bir yer olan Derince Millet Bahçesi içindeyiz” diyen Lider Büyükakın, “Onu daha hoş hale getiren ise Derince Kütüphanemiz olacak. Gençler bana hem ders çalışabilecekleri, hem sohbet edebilecekleri yerler istediklerini söylüyor. Biz gençliğimizde kütüphanelere kaynağa erişmek için giderdik. Artık kütüphaneler, etüt niyetli da kullanılıyor. Gençler bunu talep ediyor” dedi. “Bu yerlerin sayısını Kocaeli’de daha da arttıracağız” diyen Lider Büyükakın, “Bu alanların asıl formatı genç yer olarak geçiyor. Gençler burada çalışacaklar, orta verip sohbet edecekler, tekrar dönüp çalışmalarına devam edecekler. Bu sinerjiyle daha da randıman alacaklar” dedi.

GELECEĞİN TÜRKİYE’SİNİ İNŞA EDECEK NESİL

İlk buyruğu oku olan bir dinin mensuplarının bu cins yerleri hayat alanı olarak görmesinin son derece doğal olduğunu tabir eden Lider Büyükakın, “Buralarda geleceğin Büyük Türkiye’sini inşa edecek yeni kuşakların yetişmesini temenni ediyorum” dedi.

MİLLETVEKİLİ HÜLAGÜ’DEN LİDERE TEŞEKKÜR

Başkan Büyükakın’ın akabinde açılışa katılan Milletvekili Hülagü de bir konuşma yaptı. Hizmet siyasetinin devam ettiğini kaydeden Prof. Dr. Hülagü, “Kocaeli’nde bu kervanın başında Tahir Lider var” dedi. Cumhuriyet kurulduğunda Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının üç maksadı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Hülagü, “Ülkeyi muasır medeniyetler düzeyine çıkarmak, bağımsız Türkiye ve bilim tarafında güçlü bir ülke maksadıyla ilerlediler. Biz de bu maksada ilerliyoruz” biçiminde konuştu. Öğrencilerin bir ortada ders çalışmalarının sinerjilerini arttırdığına dikkat çeken Hülagü, “Bu yerlerin yaygınlaşmasını diliyorum. Okuma noktaları son derece değerli. Liderimize ve takımına bu kıymetli hizmetler için teşekkür ediyorum” dedi.

GENÇLERDEN LİDERE TEŞEKKÜR

Konuşmaların akabinde vatandaşlar ve öğrencilerin de iştirakiyle Derince Kütüphanesi hizmete açıldı. Lider Büyükakın öğrencilerle birlikte kütüphaneyi gezerek incelemelerde bulundu. Gençler, kendileri için bu türlü hoş bir çalışma ortamı açtığı için Lider Büyükakın’a teşekkür etti.

OKUMA VE DERS ÇALIŞMA KONFORUNA KATKI

Derince Kütüphanesi, 598 metrekare alan üzerinde yer alıyor. Büyükşehir Belediyesi, gençlerin kütüphaneden en düzgün formuyla yararlanabilmeleri için her ayrıntıyı düşündü. Akıllı kütüphane sistemine sahip olan kütüphanede, basılı ve elektronik kütüphane koleksiyonu yer alıyor. Ayrıyeten çağdaş kütüphane mobilyalarıyla dekore edilen alan okuma ve ders çalışma konforuna katkı sunuyor.

8 BİN ADET KİTAP

Akıllı kütüphanede 8 bin adet kitap yer alıyor. Bunun yanı sıra kütüphanede; 9 adet bilgisayar, 28 bin e-kitap aboneliği, tümleşik kütüphane otomasyonu entegrasyonu, kiosk sistemi ile birebir anda 187 kişinin yararlanabildiği okuma alanı bulunuyor.

DIŞ ALAN GENÇLER İÇİN DİZAYN EDİLDİ

Büyükşehir, kütüphanenin içine gösterdiği itinası dış yerde da uyguladı. Bu nedenle kütüphanenin art tarafında bulunan alan kafeterya ve dinlenme alanı olarak belirlendi.. Gençler ders çalışmaya orta verdikleri vakitlerde bu alanda vakit geçirebilecek. Bu esnada kütüphane idaresi tarafından öğrencilere ve kütüphane konuklarına küçük ikramlarda bulunulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir