Fransa’da gözaltı sayısı 500’ü geçti

Fransa’da emeklilik yaşını 64’e çıkarmayı hedefleyen ıslahata karşı perşembe gününden bu yana ülke genelinde düzenlenen şovlarda gözaltı sayısı 500’ün üzerine çıktı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim vaadi olan emeklilik ıslahatını hükümet mecliste oylama yapılmadan devreye almak için adım attığı 16 Mart’tan bu yana ülkenin farklı kentlerinde şovlar düzenleniyor. Şovlarda, hükümetin ıslahattan vazgeçmesini isteyen protestocularla polis ortasında gergin anlar yaşandı.

Yerel basındaki bilgilere nazaran, perşembeden bu yana gözaltına alınanların sayısı 500’ü geçti. Göstericilerden 283’ü hür bırakılırken, 9’u savcı karşına çıkarıldı. Paris’te meclise yakın meydanda şov düzenleme yasağı bugün de devam etti.

Öte yandan, merkez sağ Cumhuriyetçiler (LR) partisi lideri ve milletvekili Eric Ciotti’nin Birçok kentindeki ofisinin camları kırıldı.

Ciotti, siyasi kümesinin hükümete karşı verilen gensoru önergeleri için oy kullanmayacağını açıklamıştı.

Reform karşıları, Başbakan Elisabeth Borne’un düzenlemeyi 16 Mart’ta mecliste oylamaya sunmadan Anayasa’nın 49. hususunun 3. fıkrasını kullanarak devreye almaya çalışmasının akabinde şov düzenlemeye başlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir