iPhone kullanıcılarına müstehcen ve ırkçı mesaj gönderildi!

ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın iOS 9 ile kullanıma sunduğu “Apple News” isimli haber akış sistemi, büyük bir skandal yaşanmasına aracı oldu. ABD merkezli iş dergisi Fast Company’ye siber atak gerçekleştiren hackerlar, sistemi ele geçirdikten sonra da Apple News üzerinden kullanıcılara iki defa bildirim gönderdiler. Bu bildirimlerde müstehcen ve ırkçı sözlere yer veriliyordu.

Webtekno’daki habere göre Fast Company, bildirimlerin üzerine hacklendiğini anladı ve harekete geçti. Resmi Twitter hesabından açıklama yapan şirket yetkilileri, gönderilen bildirimlerin iğrenç ve Fast Company’nin bedellerine muhalif olduğunu tabir ettiler. Ayrıyeten mecmuanın resmi internet sitesi olan fastcompany.com, hücum üzerine kapatıldı. Yaptığımız denetimlerde, mecmuanın Türkiye için açtığı internet sitesine erişilebildiğini lakin özgün internet sitesine erişilemediğini görüyoruz.

Fast Company’nin hacklenmesi üzerine Apple News’ten de birtakım açıklamalar geldi. Yapılan açıklamada, kullanıcılara gönderilen bildirimlerin “inanılmaz derecede saldırgan” olduğu söz edildi. Apple News yetkilileri, Fast Company’den akış almayı durdurduklarını da açıkladılar.

Apple News’tan gelen açıklama:

“Hacklenen Fast Company tarafından inanılmaz derecede saldırgan bir bildirimler gönderildi. Apple News, akışı devre dışı bıraktı.”

Fast Company’den gelen açıklama:

“Fast Company Apple News hesabı salı günü hacklendi. Yaklaşık bir dakika ortayla iki ırkçı ve müstehcen bildirim gönderildi. Bildirimler iğrenç ve Fast Company’nin kıymetlerine uygun değildir. Durumu araştırmaya başladık ve her şey yoluna girene kadar akışımız ile fastcompany.com’u kapattık. [Sonradan yapılan açıklama] Netleştirmek gerekirse Fast Company’nin içerik idare sistemi hacklendi.”

Fast Company tarafından yapılan açıklamanın tersine; siber taarruzun kapsamı daha geniş olabilir üzere görünüyor. Çünkü hackerlar, fastcompany.com kapatılmadan evvel sitedeki kimi makaleleri değiştiriler ve hücumla ilgili açıklamalarda bulundular. “postpixel” nickini kullanan hackera nazaran pek çok çalışanın bildiği bir şifre ele geçirildi ve Fast Company sistemlerine girildi. Burada hem Apple News’ten bildirim gönderildi hem de şirkete ilişkin tonla data ele geçirildi. Hackerların kullandığı forumlardan bahseden postpixel, ele geçirdikleri dataları Fast Company’ye makul bir fiyat karşılığında satabileceğini söylüyor.

Bu ortada; Fast Company kullanıcıları için rastgele bir data ihlali durumu kelam konusu değil. Çünkü postpixel’e nazaran kullanıcılara ilişkin bilgiler öbür bir veritabanında bulunuyordu ve ele geçirilen şifre ile o veritabanına ulaşılamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir