Makine ihracatı 8 ayda 16.1 milyar doları aştı

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) bilgilerine nazaran, Türkiye’nin makine ihracatındaki geçen ay da devam etti. Makine imalat endüstrisinin ocak-ağustos ihracatı 16,1 milyar dolara ulaştı. İhracat artışı, geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 7,3 olarak gerçekleşti.

Temmuzda düşüş yaşanan Almanya’ya gerçekleştirilen makine ihracatı ağustosta tekrar yükselirken, geride kalan 8 ay göz önüne alındığında Almanya ve ABD’ye yapılan toplam makine ihracatı 3 milyar dolara ulaştı. 

Türkiye’nin makine ihracatında rekor kırmaya devam eden ve yüzde 28.2 artış yaşanan Rusya, yıl bitmeden Birleşik Krallık ve Fransa’yı geçerek Türkiye’den en çok makine ithal eden ülkeler ortasında dördüncülüğe yerleşeceğinin işaretini verdi.

“ENERJİDE DÖNÜŞÜMÜ HIZLANDIRMAK ZORUNDAYIZ”

Makine İhracatçıları Birliği Lideri Kutlu Karavelioğlu, hayatın çabucak her alanında güç kasveti ile karşı karşıya kalan Avrupa ülkelerinin, Türkiye’nin üretim altyapısından ve rekabetçi fiyatlarından yararlanmak istemesinin doğal olduğunu söyledi.

Enerjinin yalnızca Avrupa’nın değil tüm dünyanın sorunu olduğunu ve ucuz olmadığını lisana getiren Karavelioğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Enerjinin ülkemizde önemli oranlarda sübvanse edilmesinden memnuniyet duyarken, bu durumun ne kadar müddet daha ve ne değerine sürdürülebileceğini göz gerisi edemeyiz. Güç bedellerinin gerçek düzeylerine yaklaştığı bir durumda rekabetçi kalamayacak kesimlerdeki dönüşümü hızlandırmak, yatırım muhtaçlıklarını süratle karşılamak zorundayız.”

“MAKİNE İMALATI TÜRKİYE İÇİN FORVETTE EN ÂLÂ ADAY” 

Kutlu Karavelioğlu, katma pahalı üretimin değerine değinerek, “İthalat bağımlılığı en düşük bölümlerimizden makine imalatı, gerek OECD’de 6’ncı sırada yer alan yüzde 76’lık yerlilik oranıyla, gerekse düşük güç gereksinimi ve karbon emisyonu sayesinde, Avrupa ülkelerinin savunmada açıklar verdiği bu uğraşta Türkiye için forvette en güzel aday olarak öne çıkıyor.” diye konuştu.

İhracat için kritik değerde olan AB’nin bundan sonraki ticaret mutabakatlarına iklim, etraf ve emekçi haklarının korunmasına yönelik kararlar ekleyeceğinin de unutulmaması gerektiğine işaret eden Karavelioğlu, AB ile ticaretin işletmelere sürdürülebilirlik konusunda yeni ödevler getirdiğini, güçlerinin daha büyük kısmını artık bu mevzulara ayırmaları gerektiğini söyledi.

Avrupa ülkelerinin ithalat yaptığı firmalara getirdiği toplumsal sorumluklara değinen ve Almanya tarafından global tedarik zincirlerinde insan haklarının korunması emeliyle hazırlanan Tedarik Zinciri Kanunu’na değinen Karavelioğlu, “Makine bölümümüz, AB sanayi ile entegrasyonda en ileri seviyeye ulaşmış pozisyonuyla, Türkiye’de bu gelişmeye en hazır aktör durumunda. Bizim sektörel kültürümüz, insan onuruna yakışır çalışma konusunda yalnızca ihracatçıları değil, tüm imalatçıları sorumlu tutuyor.” sözlerini kullandı.

“ÇİN HARİÇ MAKİNE DIŞ TİCARETİMİZ AÇIK VERMİYOR”

Makine İhracatçıları Birliği Lideri Karavelioğlu, makine ithalatının temmuzda yüzde 9’luk artışla 2,8 milyar doları bulduğunu işaret ederek, şu sözleri kullandı:

“Makine ithalatı son 12 aylık periyotta yüzde 6,5 artışla 35,2 milyar dolara yükseldi. Yıl sonunda makine dış ticareti açığımız 10 milyar dolara yakın olacak ve bu fark Çin ile olan makine dış ticaret açığından kaynaklanacak. Bu ülke ile makine ticaretimiz ne yazık ki tek taraflı sürüyor; Türkiye daima alıyor, hiç satamıyor. Revaçta tabirle, ‘Çin hariç makine dış ticaretimiz açık vermiyor’. İleri ülkelerin başta makine olmak üzere bütün imalat kesimlerini bilhassa Uzak Doğu’nun haksız rekabetinden korumak üzere ithalat ve kamu alımları mevzuatı içine personel haklarını ve sübvansiyonları da soktuğu bir devirde, önlemleri sıkılaştırmakta geri kalmamız telafisi imkansız sonuçlar doğurabilir.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir