Prof. Dr. Ahmet Ercan Yer Göstererek Uyardı: ‘7 Büyüklüğünde Deprem Tahmin Ediyoruz’

Alaşehir’de incelemelerde bulunan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, ‘Alaşehir’de 6.2 ile 7 büyüklüğünde bir sarsıntı iddia ediyoruz’ dedi.

Manisa’nın Alaşehir Belediyesi tarafından Şehit Fethi Sekin Gençlik Merkezi’nde ‘Deprem, sarsıntıya hazırlık ve sonrası’ bahisli konferans düzenlendi. Konferansa Prof. Dr. Ercan, Alaşehir Belediye Lideri Ahmet Öküzcüoğlu ve vatandaşlar katıldı. Konferansta konuşan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Alaşehir’de yaptığı incelemelerde elde ettiği bilimsel dataları kıymetlendirdi.

Alaşehir’in Pamukkale- Tepeköy Fayı ile Bozdağ istikametinden gelen bir fay sınırının ortasında sıkıştığını belirten Prof. Dr. Ercan, “Alaşehir’de 6.2 ile 7 büyüklüğünde bir zelzele varsayım ediyoruz. Bilhassa istasyon altı bölgeleri sıvılaşmış kaygan bir tabandan oluşuyor. Ayrıyeten bu alanlarda 60-80 santimetre ortasında atılmış birtakım temeller gördüm. Bu bölge için bu temeller yetersiz. Tarım alanlarının bulunduğu bağlık alanlarda 6.2 – 7 büyüklüğündeki bir zelzelede 2 ile 5 metre ortasında çökmeler yaşanabilir” dedi.

Ercan kelamlarını şöyle sürdürdü: “Ancak zelzeleden korunmanın yolları da var. Taban etüdü yapılmış, yanlışsız tespit edilmiş ve sağlam yapılan binalar sarsıntıya güçlü olabilir. Sarsıntı açısından yerleşim alanı olarak, değerlendirirsek, Alaşehir Tren Garı etrafı yer hareketleri davranışı güzel değil, Atatürk Bulvarı Kuzey Batısı, Kayacık Konakları, Toptepe etrafı ve Kaleiçi mevkileri çok düzgün, Evrenli bölgesi yerleşim bölgesi olarak uygun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir