Sözleşmeliye kadro ne zaman, kimleri kapsıyor?

Kamudaki yaklaşık 520 bin kontratlı çalışandan 424 bininin memur takımlarına atanabilmesine imkan sağlayacak olan sözleşmeliye takım düzenlemesi için sona gelindi. Sayıları yaklaşık 227 bin olan ve 3+1 modeline nazaran istihdam edilen kontratlı öğretmenler, sıhhat işçisi ve din vazifelileri de mühlet aranmaksızın çabucak takıma geçirilecek.

SÖZLEŞMELİYE TAKIM NE VAKİT MECLİSE GELİYOR?

Sözleşmeliye takım hakkında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Sözleşmeli çalışanlarımızı takıma geçirdik. Yarın (26 Aralık) Meclis’e gidiyor” dedi.

SÖZLEŞMELİYE TAKIM SON DURUM NE?

Bakan Alım kontratlı memurların takıma alınmasıyla ilgili de “Hemen takıma geçiyorlar, bizim çalışmamız o denli. Sayın Cumhurbaşkanının konuşmasına referans verdiler. Detaylı konuşma değildi. Ben anlatıyorum. Kimler var bunun içerisinde? Kontratlı hemşireler var mı?’ dedi Sayın Başkan. Var. Aile tabibi çalışanları var mı dedi, var. Üniversite, ben üniversite hocasıyım, 30 ders verdim. Bizim asistanlarımız var, 50-D’li çocuklar var. Sıhhat çalışanlarımız var. Sanatkarlarımız var. Bütün bunları kapsam içerisine aldık, yaklaşık 500 bine ulaşacak sayı gündemde. Bu çalışmamız teknik olarak bitti” diye konuştu.

“GEÇİCİ EMEKÇİ PROBLEMİNİ ÇÖZÜYORUZ”

Bakan Alım süreksiz emekçilerle ilgili de çalışmalarını aktararak, “Bu sorunu çözüyoruz. Bu sorun çalışmasını bitirdim, inşallah bu ay içerisinde aziz Meclis’e intikal eder. Sizin bizim yaptığımız çalışmaya katkı yapacağınıza inanıyorum. O inançla da projenin daha da zenginleşeceğini düşünüyorum” dedi.

SÖZLEŞMELİYE TAKIM KİMLERE VERİLECEK?

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran, düzenlemeyle halihazırda misyonda bulunan, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B hususu kapsamındaki (4/C’den 4/B’ye geçenler dahil) ve birtakım kurumsal kontratlı işçi ile mahalli yönetimlerde misyon yapan yaklaşık 197 bin kontratlı işçi mühlet aranmaksızın çabucak takıma geçirilecek.

Sayıları yaklaşık 227 bin olan ve 3+1 modeline nazaran istihdam edilen kontratlı öğretmenler, sıhhat çalışanı ve din vazifelileri de müddet aranmaksızın çabucak takıma geçirilecek.

Kapsama giren kontratlı işçi isteğe bağlı olarak takıma geçebilecek. Takıma geçmek istemeyenlerin hakları vazifeleri sona erene kadar şahsa bağlı olarak korunacak.

Dört yıldan daha az hizmeti bulunanların bu süreyi doldurduktan sonra kurum içi yahut kurumlar ortası nakli yapılabilecek.

Mahalli yönetimlerde birebir koşullarda takıma geçirilen kontratlı çalışanın yalnızca mahalli yönetimler ortasında yer değiştirebilmesi öngörülüyor.

Bu kapsamda, kamudaki yaklaşık 520 bin kontratlı işçiden 424 bininin memur takımlarına atanabilmesine imkan sağlanıyor.

ÖĞRETMENLER VE ARAŞTIRMA VAZİFELİLERİ DE DAHİL

Bilgin, şöyle devam etti:

“Üstelik yalnızca 4-B’li çalışanlar değil; kontratlı öğretmenleri, uzun müddettir teminat sorunu yaşayan 50-D’li araştırma görevlilerini ve kontratlı Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçılarını da kapsama dahil ediyoruz.”

Düzenlemenin, sözleşmelilerin neredeyse yüzde 100’ünü kapsadığını söz eden Alım, “Yaklaşık 424 bin kişiyi kapsayan bir düzenleme” diye konuştu.

Bilgin taban fiyat ile ilgili olarak da şunları söyledi: “Emekçileri enflasyona ezdirmeyeceğiz. Enflasyonun tahribatı devam ediyor, bunu dikkate alan bir düzenleme yapacağız.”

KAPSAM DIŞI OLANLAR

Sözleşmeli olarak istihdam edilenlerden kısmi vakitli ve proje bazlı çalışanlar, yabancı uyruklular, askeri işçi, KİT işçisi, meclis danışmanları, Sağlık Bakanlığı yöneticileri ile personelinin tamamı kontratlı olan kurumlarda çalışanlar takıma geçiş kapsamı dışında kalacak.

YENİ İSTİHDAM EDİLECEK KONTRATLI PERSONEL

Yeni istihdam edilecek kontratlı işçiler bakımından ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B hususu, kontratlı istihdamın temel desteği haline getirilecek.

Böylece mevzuat karmaşasının giderilmesi, kamuya giren kontratlı çalışanın 3 yıl kontratlı olarak misyon yaptıktan sonra memur takımlarına atanması, atandıktan sonra da 1 yıl mühletle kurum içi yahut kurumlar ortası naklinin yapılamaması öngörülüyor. AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir