Ümit Milli Takım Teknik Direktörü Olması Beklenen Levent Sürme Kimdir?

Ümit Ulusal Kadro Teknik Yöneticisi Tolunay Kafkas’ın misyonundan ayrılmasının akabinde teknik yöneticiliğe Levent Sürme’nin getirilmesi gündeme geldi. Yaşanan gelişmelerin akabinde genç teknik yöneticinin mesleği merak konusu oldu. Biz de sizler için Levent Sürme kimdir? Hangi grupları çalıştırdı? Kaç yaşında? üzere soruların karşılığını derledik. İşte Levent Sürme’nin mesleği.

Levent Sürme kimdir?

Levent Sürme, 30 Mart 1983 doğumludur. 6 yaşındayken ailesiyle birlikte Almanya’ya taşınan Sürme, Ausburg grubunun alt yaş ekibinde futbola başlıyor. Gruba katıldıktan sonra genç yaşta geçirdiği iki ağır ameliyat sebebiyle futbola veda etmek zorunda kalıyor. 19 yaşında Ausburg’da antrenörlüğe adım atan, 19 yıldır antrenörlük yaparak futbol mesleğine devam eden isim, son 10 yıldır da UEFA A Lisans’a sahip.

Levent Sürme hangi ekiplerde çalıştı?

19 yaşında Ausburg’da antrenörlük misyonuna başlayan Sürme, U-8’den A Takım’a kadar bütün kategorilerde ‘Şef Antrenör’ titri ile misyon aldı. Son olarak İngiltere Premiere Lig takımı Chelsea’yi çalıştıran teknik adam Thomas Tuchel ile Augsburg altyapısında 3 yıl bir arada çalıştı. Ralf Rangnick ve Julian Nagelsmann ile de çalışma fırsatı buldu. 2018’de RB Leipzig tertibi içerisindeki misyonu ise U-15 kadrosunun teknik yöneticisi olan genç isim, 2020 yılına kadar buradaki vazifesini sürdürdü. Temmuz 2021’de Türkiye A Ulusal Kadrosu’nda yardımcı antrenör olarak vazifeye başladı. Yardımcı antrenör olarak Stefan Kuntz ile 14, Şenol Güneş’le de 3 maça çıktı.

Sürme, 2020 yılında verdiği bir röportajda kilit noktanın eğitim olduğunu vurguluyor ⬇

“Türkiye’de benimsenen futbol anlayışı ve ideolojisi ne yazık ki beni epeyce fazla üzüyor. Alandaki futbola bakıldığında oynanan oyunun şimdiki olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Kulüplerimiz geleceğe yönelik çalışmıyor. Çabucak çabucak yapılan tüm atılımlar kısa vadeli, günü kurtarmaya yönelik çalışmalar. Uzun vadede sabır, inanç ve yürek ile büyük işler başarabilirsiniz. Futbolumuzun her istikametinde bu kavramların eksikliğini yaşıyoruz.

Dışarıdan bir göz olarak baktığım vakit yapılan transferlerin birçok kamuoyunda ses getirmek ve taraftarlarını etkilemek maksatlı. Ekiplerin kendi oyun ideolojilerine yönelik transfer yaptıklarını düşünmüyorum. Rastgele bir kriterleri olduğunu da düşünmüyorum. Günü kurtarmaya yönelik ataklar. Umarım yakın gelecekte ülkemizin kadroları da her istikametten kendi sistemlerini geliştirerek ses getirebilir. Bu potansiyel var ancak asıl değerli olan bunu yapabilmek. Mevcut zihniyetin ‘Eğitim’ ile değişmesi ve gelişmesi Türk futbolunun kilit noktası olacaktır.”

Kaynak: TRT SPOR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir