Turnuvalardan birinciliklerle dönen 13 yaşındaki Türk golfçü, dünya sıralamasına girdi

Ulusal ve milletlerarası turnuvalarda kazandığı başarılarla dikkatleri üzerine çeken 13 yaşındaki ulusal golfçü Deniz Sapmaz, Türkiye‘nin en genç golfçüsü olarak bayanlarda Dünya Amatör Golf Sıralamasına (WAGR) girme başarısı gösterdi.

Türkiye Golf Federasyonu (TGF) ulusal sportmeni Deniz Sapmaz, daha 13 yaşında ulaştığı ulusal ve memleketler arası başarılarla isminden kelam ettiriyor.

AA muhabiri, Ataşehir Golf Kulübü atletlerinden Sapmaz ile kulübünde, muvaffakiyetleri ve maksatları hakkında konuştu.

Anne ve babasının Ataşehir Golf Kulübüne bağlı golfçü olduklarını belirten Sapmaz, golfe çocukluktan itibaren her gün bu kulübe geldiği için merak saldığını, dikkatini çeken bu spora böylelikle başladığını söyledi.

Bu sporu yaparken birinci başlarda çok fazla arkadaş edinebildiğini, kulüpte sosyalleşebildiğini aktaran Deniz Sapmaz, “Çünkü yaşıtlarım, arkadaşlarım daha fazla artıyordu. Eğleniyordum onlarla. Sonra biraz daha ciddiye almaya başladım. Gerçi idman yaparken yeniden eğleniyorum hala ancak ciddiye aldığım günler daha fazla oluyor. Fakat eğlenmek de gerekiyor.” dedi.

Golfün nasıl bir spor olduğu ve bu spora ilgisi olan çocuklara ne tavsiyelerde bulunacağı sorulan genç golfçü, şöyle konuştu:

“İlk evvel mentalinizin güçlü olması lazım. Zira golf yalnızca yetenekten, ne kadar çalıştığından ibaret bir spor değil. Daha çok zihinsel olarak…Ne kadar çalışırsan çalış. Diyelim ki günde altı saat çalışıyorsun, lakin senin o altı saatinden yarım saati verimliyse, bu sana çok katkı vermiyor. Moralini bozmaman gerekiyor. Sonra, spor yapman gerekiyor, yoksa kondisyonun düşüyor. Kondisyonun düştüğü vakit vuramayabiliyorsun. Vuramadığında moralini bozarsan, yani mental olarak güçlü değilsen skorunu etkiliyor.”

“Eğitiminin de âlâ olması gerekiyor”

Deniz Sapmaz, eğitimini ve golf sporunu bir ortada yürütmesi hakkında, “Eğitiminin de âlâ olması gerekiyor. Zira ne olacağı aşikâr olmuyor. Sakatlanabilirim, yani bu da bir gerçek zira. Özel eğitime de kıymet vermem gerekiyor. Bunu da programla, vaktimi yönetmeyle yapıyorum.” sözlerini kullandı.

Sapmaz, bu yıl katıldığı turnuvalar ve elde ettiği başarılarla ilgili şunları kaydetti:

“Bu sene benim için değerliydi. Zira ağır turnuvalarım vardı bu vakte kadar. Birinci evvel Antalya’da, U.S Kids turnuvasında oynadım. Hoş bir skor yaptım ve orada birinci oldum. Sonra Kıbrıs Rum Bölümü’nde yeniden son gün birinciliğe yükseldim. Daha sonra ise Malaga’da ikinci oldum. Türkiye Federasyonunun düzenlediği ligler var. O liglere ulusal grup aday takımı ve ulusal ekip katılıyor. Yani Türkiye’deki en güzel golfçüler katılıyor. Orada muvaffakiyet sağladım, birinci oldum. O yüzden dünya sıralamasına girdim. Dünya sıralamasında Türkiye’deki en genç yarışçı oldum. Dünya sıralamasına girdikten sonra Malta’ya gittim. Malta Golf Federasyonunun düzenlediği 2023 Malta Junior Open’da genç kızlar şampiyonu oldum.”

“Bir Türk olarak memleketler arası alanda tanınmak istiyorum”

Geçen sene AA ile yaptığı röportaj hatırlatılarak, amaçları de sorulan Sapmaz, şunları kaydetti:

“En son görüştüğümüzde ben size ‘Young Master’a gitmek istiyorum’ demiştim ve gittim. Bu sene yeniden amaçlarımdan bir tanesi o. Kısa vadeli olarak bu sene birkaç tane turnuvaya katılmak istiyorum geçen sene söylediğim üzere. Evian Juniors Cup, 14 yaş altı kategorili turnuva, en kıymetli turnuvalardan birisi benim için. Ona gitmek istiyorum. Zira 14 yaş olarak son senem. Uzun vadeli olarak da LPGA’da (Kadınlar Profesyonel Golf Birliği) oynamak istiyorum. Yani her ülkeden en düzgün oyuncuların oynadığı turnuvalar. O turnuvalarda geleceğin belirleniyor. Oraya gitmek için lakin uzun bir yol gerekiyor. Ayrıyeten amaçlarımdan biri de Türkiye’ye golfü daha çok tanıtabilmek. Bir Türk olarak memleketler arası alanda tanınmak istiyorum. Bu yolda ilerlemem, yol kat edebilmem için bana yardımcı olan aileme birinci evvel çok teşekkür ederim. Türkiye Golf Federasyonuna, kendi kulübüm olan Ataşehir Golf Kulübüne, ayrıyeten benim yanımda olan bütün hocalarıma da çok teşekkür ederim.”

“Dünya sıralamasında bir numara olma amacın var mı?” sorusuna karşılık genç golfçü, “Dünya sıralamasında birinci olursam her şey çok hoş olur ve bence onun için daha vaktim var. ve olurum bence.” karşılığını verdi.

Bu yıl elde ettiği başarılar

Bu yıl ocak ayında düzenlenen “U.S Kids Antalya Turkish Open 2023″te dünya çapında katılan tüm yarışçılar içinde kendi yaş kümesinde birinci olan Sapmaz, Polonya’da 1-3 Şubat’ta düzenlenen “5 Stars International Cup” 15 yaş altı kategorisinde de birincilik elde etti.

Kıbrıs Rum Bölümü’nde 12 Şubat’ta düzenlenen “Nicos Severis Junior Open 2023″te de birinci olma başarısı gösteren ulusal golfçü, şubat sonunda Malaga’da düzenlenen “Toro Tour Andalucia Golf Series”te ise ikinci oldu.

Türkiye Golf Federasyonu’nun 10-11 Mart’ta organize ettiği lig sıralaması çeşidi birinci ayağında birinci sırayı alan Sapmaz, bu derecesiyle 13 yaşında Dünya Amatör Golf Sıralaması’na giren en genç Türk golfçü olma başarısı gösterdi.

Malta’da 3-5 Nisan’da düzenlenen, 18 ülkeden 63 atletin katıldığı “Malta Junior Golf Open”a katılan Sapmaz, burada da 26 kişilik 18 yaş altı bayan yarışçılar ortasında tekrar birincilik elde etti.

Kaynak: AA / Spor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir