Yamuk tavayla yemek pişirip fenomen olan Taha Duymaz anlattı! ‘Ne yaptıysam dalga geçtiler’

Taha Duymaz, 2003 yılında Hatay’ın Yayladağ ilçesinin Güveççi Köyü’nde dünyaya geldi. Beş abla ve beş ağabeye sahip olan Taha, ailenin 11’inci çocuğuydu. Bir de kendisinden küçük bir kız kardeşi vardı. Konutun en küçük çocuklarından biriydi fakat çok çalışkan ve yetenekliydi. Köyde yaşamaları nedeniyle iş imkanları kısıtlıydı. Taha ve annesi de dağdan kekik ve odun toplayıp satarak meskeni geçindiriyordu. Taha, yemek yapmaya da çok meraklıydı. Annesi yemek yaparken bir an olsun yanından ayrılmıyor, yemekleri o yapmak istiyordu. Bu durum köydeki komşuların da dikkati çekmişti. Taha’ya her seferinde, “Erkek adam yemek mi yapar” diyorlardı. Lakin bu kelamlar Taha’yı hiç etkilemiyor, o sevdiği işi yapmaya devam ediyordu.

Taha, telefonu olmasını çok istiyordu. Fakat bunun için paraya muhtaçlığı vardı. Cüzi fiyatlar karşılığında köydeki komşularına mesken işlerinde ve yemek yaparken yardım etti. Kazandıkları 25 liraya ulaşınca da bir tane tavuk satın aldı. Bir süre sonra tavuktan olan civcivleri ve yumurtalarını satmaya başladı. Taha bu biçimde hem ailesini geçindiriyordu hem de para biriktiriyordu. Artık telefon almak için isteği 150 liraya sahipti. İlkokulu bitiren Taha, maddi imkansızlıklar nedeniyle eğitimine devam edememişti. Tüm gün konuttaydı. En büyük keyfi sabah kahvaltı yaparken eski, kırık dökük küçücük televizyonda magazin programlarını izlemekti. Ünlülere çok özeniyor, daima bir gün fenomen olacağını hayal ediyordu.

“İlk Youtube görüntümü çektiğimde 12-13 yaşlarındaydım. Yemek yapıyordum, küçük kardeşim Melek de görüntülerimi çekiyordu. Bir mühlet sonra çekip paylaştığım görüntüleri silmeye başladım. Zira beşerler beni eleştirmeye ve dalga geçemeye başladılar. ‘O yamuk tava ve tencere ile yemek mi yapılır? Sizin ocağınız yok mu? Neden piknik tüpüyle yemek yapıyorsun?’ diyorlardı. Sahip olduklarım bunlardı. Lakin bunu anlamıyorlardı. Bu durum beni çok üzüyordu.  Sonra kendi kendime karar verdim. Ailemi geçindirmek, onlar için bir şeyler yapmak istiyordum. Yaşananlara katlanmak zorundayım. Bunları düşünerek görüntü çekmeye devam ettim. Paylaşımlarım çok izlendi ve toplumsal medya sayesinde geniş kitlelere ulaştım.”

‘YAMUK TAVAYLA YEMEK YAPIYORDUM’?

Böylelikle Taha birinci parasını kazanmıştı ve çok memnundu. Anne ve babasının borçları vardı. Alacaklıları borçlarını ödemeleri konusunda onları sıkıştırıyordu. Taha öncelikle ailesinin borçlarını ödedi. Geri kalan parayla da konuta alışverişi yaptı. Yemek yapmak için tel çırpıcı ve kâse üzere mutfak materyallerine gereksinimi vardı. O araç gereçleri de aldı. Para kazanmaya devam ettikçe de mutfak eşyalarını değiştirmeye başladı. Taha, “İnsanlar yemek yaptığım araç gereçleri beğenmiyor, değiştirmemi istiyorlardı. Lakin benim değiştirecek param yoktu. Vakitle para kazandıkça yenilerini almaya başladım. İnsanların yamuk diye dalga geçtiği tavayla ‘Kendini acındırıyor’ demesinler diye artık görüntü çekmiyorum fakat o tavayla kendime yemek yapmaya devam ediyordum” dedi.

Taha’nın gün geçtikçe takipçi sayısı arttı. Bu durum Taha ve ailesinin maddi olarak daha düzgün bir duruma gelmesini sağladı. Çok çok paralar kazanmıyordu fakat kimseye de muhtaç değildi. Aslında toplumsal medyada fenomen olmadan evvel de bir beklenti içinde değildi. Teneke ve kağıt toplayarak ailesini geçindiriyordu. Ancak toplumsal medya aracılığıyla yeni ve daha hoş yemek gereçleri olmuştu. Konutlarını yıkıp tekrar yaptırmış, hayat standartlarını yükseltmişlerdi. Kazandığı parayla ailesinin muhtaçlıklarını ve yemek masraflarını karşılayabiliyordu.

“Sosyal medyada tanınmamla birlikte takipçim bir günde 1.5 milyon oldu. Öykülerimi 2 milyon kişi izledi. Bunlar yaşanırken bana çok sayıda ünlü ulaştı. Pek çok vaatte bulundu. Fakat canlı yayında verdikleri kelamların hiçbirini tutmadılar. O sırada benim ve ailemin maddi durumu çok berbattı. Kelam konusu ünlüler benim ve ailemin hisleriyle oynadı. Keza birçok ünlü aşçı da verdiği sözleri tutmadı. Ünlülerin bana yardım ettiğini düşünen beşerler da bana, ‘Ünlülerden takviye alıyorsun fakat sen hâlâ kendini acındırıyorsun’ diye reaksiyon gösteriyordu.”

‘FİZİKSEL ÖZELLİKLERİMLE ALAY ETTİLER’

Taha, toplumsal medyadan kazandığı paralarla konutunu ve mutfak eşyalarını değiştirmişti. Artık beşerler tarafından eleştirilmeyeceğini düşünüyordu. Lakin düşündüğü üzere olmadı. Bu sefer de beşerler onun fizikî özellikleriyle alay etmeye başladı. Taha’ya, “O burun ve kulakla nasıl insanların karşısına geçiyorsun” diyorlardı. Bu tenkitlere daha fazla maruz kalmak istemeyen Taha, burnunu yaptırmak için para biriktirdi. Sonra bu mevzuyu ailesine anlattı. Ailesi kelam konusu paraya kendilerinin muhtaçlığı olduğunu söyledi ve burun ameliyatı olmasına karşı çıktı. Taha, “Kendi paramı kazanıyordum fakat ailem karşı çıktığı için burnumu yaptıramadım” diye yaşadığı hissi paylaştı.

Estetik olamayışı Taha’yı çok üzmüştü. Yaşadıklarını toplumsal medyada paylaştığı bir esnada ünlü bir isimden telefon aldı. O ünlü isim Taha’ya, “Burnunu yaptırmak ister misin? Şayet istersen benim bir arkadaşım senin burnunu yapacak” teklifinde bulundu. Taha’nın karşılığı hiç düşünmeden ‘evet’ oldu. Zira beşerler bu hususta çok üstüne geliyordu.  Ailesine bile müracaattan İstanbul’a gelip ameliyata girdi. Tıpkı doktor Taha’ya kulak estetiği de yaptı. Lakin bu hususta da çok reaksiyon aldığını aktaran Taha, “Nereden buluyorsun bu kadar parayı?” diye çok sert tenkitlerle karşı karşıya kaldığını belirtti.

‘NE YAPARSAM YAPAYIM KEYİFLİ EDEMEDİM’

Taha, estetik yaptırdığı için çok memnundu. Yeni halini çok beğenmişti. Lakin tekrar insanlardan reaksiyon alıyordu.  Taha, “Ne yapsam yapayım onlara yaranamıyorum. Estetik yaptırmadan evvel linç ediyorlardı, artık de estetik yaptırdığım halimle dalga geçiyorlar. Parayı bulup değiştiğimi sav ediyorlar. Aslında ben değişmedim. Beni onlar değiştirdi. İmajımdan hâlâ mutlu değiller. Boyumu, fiziğimi, kilomu, burnumu, kulağımı eleştiriyorlar. Bir daha kulağını ve burnunu yaptırmamı istiyorlar. Ancak ben artık insanların söylediklerini umursamamak gerektiğini öğrendim. Zira beşerler hiçbir formda keyifli olmuyor. İnsanları memnun etmektense kendim keyifli olmayı seçtim. Aslında kendimden insanları keyifli etmek için çabalıyorum. Fakat ne kadar çabalasam da hiçbir biçimde memnun ve mutlu olmuyorlar” dedi.

Taha Duymaz’ın kardeşi Melek Duymaz da ağabeyi üzere fenomen olma yolunda ilerliyor.

‘ÇOK ÜZÜLDÜM LAKİN AYAKTA KALDIM’

Sosyal medya münasebetiyle hayatına pek çok insanın girip çıktığını söyleyen Taha, aldığı tenkitler nedeniyle çok üzüldüğünü fakat ayakta durmayı başardığını lisana getirdi. “Sosyal medya fenomeni olmayı herkes kaldıramaz” diyen Taha, “Anne ve babalara çocuklarının artlarında durmalarını öneriyorum. Zira insanın tek başına kaldırabileceği bir psikoloji değil. Ben para kazanıyordum, ailem çok memnundu lakin ben hiç memnun değildim. İnsanların üzerime gelmesi ve beni yanlış tarifleri beni çok mutsuz ediyordu” sözlerini kullandı.

‘YAPILAN LİNÇLER PSİKOLOJİYİ OLUMSUZ ETKİLİYOR’

Peki, toplumsal medyada yapılan linçler fenomenleri nasıl etkiliyor? Linç etme kültürünün toplumsal medya üzerinden para kazanmaya çalışan bireyleri olumsuz tarafta etkileyebildiğini söyleyen Klinik Psikolog Pelin Hazer, “Bazı beşerler olumsuz yorumlar yaparak bir ötekinin ilerlemesini ve devam etmesini engelleme teması olmasa da kendi istek ve isteklerini bastırma noktasında olumsuz yorumlar yaparak, karşıdaki kişiyi başarmaya çalıştığı işten vazgeçirebiliyor. Bu durum toplumsal medyada ilerlemek ya da para kazanmak isteyen bireylere direkt temas etmese de bir yerden sonra kişinin psikolojisini değerli bir halde etkileyebiliyor. Yaşanan bu durumlar bireyler de duygusal dalgalanmalara neden olabiliyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir